Nároky a základní informace ohledně odškodnění při dopravních nehodách
Odškodnění úrazů z dopravních nehod. Nárok na náhradu škody a újmy na zdraví vzniká poškozenému účastníku dopravní nehody, který nehodu výlučně nezavinil (řidič, spolujezdec, motocyklista, cyklista, účastník hromadné dopravy, chodec). Nároky na náhradu škody a újmy na zdraví, které poškozeným vznikly při dopravní nehodě, se v naprosté většině případů odškodňují z pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla /povinného ručení/. Nárok na odškodnění má tedy poškozený i tehdy, pokud sám nemá sjednáno vlastní úrazové pojištění. Jde o nárok na náhradu újmy vůči škůdci, jehož odškodnění se v praxi realizuje z pojištění odpovědnosti škůdce.
ZTÍŽENÍ SPOLEČENSKÉHO UPLATNĚNÍ
Ztížení společenského uplatnění představuje finanční odškodnění za poškození zdraví, které je trvalé a které se nepříznivě projevuje ve funkčních a pohybových schopnostech poškozeného. Trvalé poškozené zdraví se zjišťuje zpravidla jeden rok od úrazu. Výši odškodnění stanoví dle Metodiky Nejvyššího soudu ČR znalec z oboru zdravotnictví, odvětví stanovení nemateriální újmy na zdraví.
ZTRÁTA VÝDĚLKU PO SKONČENÍ PRACOVNÍ NESCHOPNOSTI NEBO PŘI INVALIDITĚ
Ztráta na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při invaliditě představuje rozdíl mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a poúrazovým výdělkem s připočtením případného invalidního důchodu.
NÁKLADY SPOJENÉ S LÉČENÍM
Náklady spojené s léčením představují výdaje, které poškozený vynaložil na zlepšení nebo udržení svého zdravotního stavu po úrazu, např. náklady na cesty spojené s dopravou poškozeného do zdravotnických či rehabilitačních zařízení, náklady na cesty rodinných příslušníků za účelem vykonání návštěv poškozeného ve zdravotnických či rehabilitačních zařízeních, výdaje na léky, zdravotnické a rehabilitační pomůcky, náklady na bezbariérové úpravy bytu, náklady spojené s hospitalizací ve zdravotnických či rehabilitačních zařízeních, náklady na předepsané dietní stravování, náklady na pečovatelku a náklady na nezbytnou péči poskytovanou rodinnými příslušníky poškozeného.
NÁHRADA NEMAJETKOVÉ ÚJMY SEKUNDÁRNÍCH POŠKOZENÝCH
Náhrada nemajetkové újmy sekundárních poškozených představuje odškodnění nemajetkové újmy nejbližších rodinných příslušníků v případě úmrtí či zvlášť závažného poškození zdraví osoby jim blízké.
NÁKLADY POHŘBU
Náhrada nákladů pohřbu představuje odškodnění přiměřených nákladů vynaložených v souvislosti s vypravením pohřbu, zřízením pomníku, smuteční hostinou, ošacením na pohřeb či cestovními výlohami, a to nad rámec částky pokryté dávkou pohřebného.
OSOBNÍ ČI TELEFONICKÁ KONZULTACE JE VŽDY BEZPLATNÁ
Potřebujete konzultaci ?
Kontaktujte nás
JUDr. Zuzana Špitálská
Plzeňská 4, 150 00 Praha 5
Tel.: | 257 322 674 |
Mobil: | 602 309 320, 724 759 174 |